Kupując ekspres wybieramy maszynę, która ma za zadanie służyć przez kilka lat. Dlatego zanim padnie wybór na typ ekspresu należy odpowiedzieć na kilka kluczowych pytań, by później w pełni móc cieszyć się z kawowej inwestycji.

Przy dwóch filiżankach wspaniale sprawdzi się ekspres kolbowy, zaś przy większej ilości warto zdecydować się na ekspres automatyczny, który pozwoli na przygotowanie kilku kaw w ciągu paru minut, wypełniając jednocześnie pomieszczenie zapachem świeżo zmielonych ziaren kawy.

Najczęściej przyrządzana kawa

Sprecyzowanie swoich kawowych preferencji bezpośrednio wpływa na dokonanie zakupu.

W Polsce prawie 80 proc. ludzi pijących kawę preferuje kawę mleczną. Bycie miłośnikiem kaw białych warto oprzeć o przemyślenia oparte o ekspresie z automatycznym systemem spieniania mleka – jeden przycisk sprawia radość z cieszenia się smakiem swojej ulubionej cafelatte, latte macchiato czy cappuccino. Takie rozwiązanie jest dzisiaj dostępne w wielu ekspresach automatycznych, ale także w najlepszych modelach ekspresów kolbowych i kapsułowych.

Natomiast jeżeli klient jest smakoszem kaw czarnych – zarówno w wersji espresso, jak i klasycznej to najbardziej tradycyjnym rozwiązaniem są ekspresy kolbowe lub ekspresy mokka.

Domowy barista

Każdy barista zna słynną włoską regułę, która mówi, że do przygotowania perfekcyjnego espresso potrzebne są: odpowiednia mieszanka kaw, idealne mielenie, dobra maszyna i ręka człowieka. Dzisiaj nie ma potrzeby być jednak baristą, by móc delektować się smakiem i aromatem świeżo zmielonej kawy. Po prostu należy wybrać ekspres z młynkiem żarnowym i bezprzewodowym systemem zaparzania, które można znaleźć w najlepszych ekspresach automatycznych. Wsypując do niego wyselekcjonowaną mieszankę ziaren, a następnie naciskając odpowiedni przycisk na wyświetlaczu swojego ekspresu konsument będzie mógł cieszyć się idealną kawą.

Potrzeby klienta

Jeżeli chęć wcielenia się w postać baristy wprost z typowej, włoskiej kawiarenki zachęca do kupna ekspresu, warto wybrać ekspres kolbowy lub automat z funkcją cappuccino i samemu decydować o sposobie spieniania mleka do kawy.

Jeśli głównym kryterium jest wygoda poprzez wciśnięcie odpowiedniego przycisku w zakupionym ekspresie automatycznym, należy zdecydować się na wybór intuicyjnych i funkcjonalnych ekspresów automatycznych.

Decyzja o zakupie ekspresu automatycznego lub ekspresu na kapsułki jest najprostszym i najszybszym rozwiązaniem codziennego przygotowywania kawy.

Dokonanie zakupu ekspresu do kawy jest pewnego rodzaju inwestycją. Podjęcie decyzji należy dobrze przemyśleć, aby móc cieszyć się zakupionym sprzętem przez kilka lat. Adekwatnie do jakości oraz rozwiązań technologicznych, rozpiętość cenowa pomiędzy ekspresami jest ogromna i waha się od kilkuset złotych za najprostszy ekspres kapsułowy, do nawet kilku tysięcy złotych za najwyższe modele ekspresów automatycznych. Istotne jest to, aby przy kalkulacji wydatku koniecznie uwzględnić ceny eksploatacji, którymi są głównie koszty ulubionej kawy.