Kiedy stajemy przed zadaniem kupna nowego piekarnika, ostateczny wybór nie zawsze jest taki oczywisty. Warto przemyśleć kilka kwestii, ponieważ dobry wybór będzie ułatwiał nam codzienne życie przez kolejne lata. Jeśli kupimy pierwszy lepszy sprzęt, prawdopodobnie skażemy się na kolejne wydatki w przyszłości. Zwracaj więc uwagę na dodatkowe urządzenia, które sprawią, że korzystanie z piekarnika będzie jeszcze efektywniejsze.

Dzisiejsi producenci wyposażają piekarniki w dodatkowe urządzenia. Wskazujemy, które z nich są naprawdę przydatne i funkcjonalne. Warto pamiętać, że takie dodatkowe osprzętowanie i specjalne funkcje znacznie ułatwiają pieczenie i powodują, że przyrządzanie potraw staje się czystą frajdą. Należy jednak dodać, że modele, które mają dodatkowe wyposażenie będą droższe.

Dodatkowe urządzenia

Zacznijmy od termosondy, która umożliwia kontrolę temperatury wewnątrz przygotowywanej potrawy. W chwili, kiedy danie osiągnie właściwą temperaturę piekarnik sam się wyłączy i poinformuje o tym dzwonkiem. Kolejne urządzenie to prowadnice teleskopowe, na których jeżdżą blachy piekarnika, co bardzo ułatwia wysuwanie półek. Dodatkowo wszystkie teleskopy są zaopatrzone w ograniczniki wysunięcia, a specjalna konstrukcja sprawia, że prowadnice zachowują poziom nawet jeśli wysuniemy ją całkowicie. Oznacza to, że bez obaw o poparzenie możemy wysunąć całą blachę z foremką z ciastem i ocenić, czy jest już gotowe. Warto również sprawdzić czy piekarnik posiada wózek. Chodzi o system umożliwiający wysunięcie od razu całej komory, co pozwala na wygodne i bezpieczne dostanie się do potrawy od góry lub wyjąć z boku jedną ze środkowych półek. Bardzo przydatny jest również aktywny katalizator wychwytujący cząsteczki zapachowe z oparów. Z jego pomocą na szafkach kuchennych nie będzie odkładał się tłusty kurz, a powietrze nie będzie przesycone zapachami rozmaitych potraw, co jest szczególne istotne, jeśli kuchnia otwarta jest na salon.

Przydatne funkcje

Sprawdź czy interesujący Cię piekarnik posiada funkcję utrzymywania temperatur. Będzie ona przydatna w przygotowywaniu dania wymagającego długiego pieczenia w niskiej temperaturze. Funkcja sprawia, że nie musimy sprawdzać czy np. bezy nie przypaliły się siedząc w piekarniku już drugą godzinę. Kolejna ciekawa opcja to funkcja pirolizy. Chodzi o system samooczyszczania się piekarnika w ten sposób, że nie trzeba go nawet omieść. Zwróć też uwagę czy dany model posiada podświetlany panel sterowania, który pozwala obsłużyć piekarnik bez zapalania światła w kuchni.