Najważniejszym kryterium, którym powinien kierować się klient przy zakupie ekspresu do kawy jest rodzaj kawy, który jest jego ulubionym. Od tego bowiem zaczynają się jakiekolwiek poszukiwania.

​Kawowa różnorodność

Ekspres przelewowy inaczej nazywany ekspresem tradycyjnym, bo przyrządza kawę przypominającą w smaku tę „po turecku”. Zasada jego działania nie jest skomplikowana – woda zagotowywana jest w specjalnym pojemniku z grzałką, a następnie przelewana przez papierowy lub stały filtr z kawą, trafia do wykonanego z żaroodpornego materiału dzbanka lub stalowego termosu.

Jedną z zalet takiego urządzenia jest to, że możemy przyrządzić dużą ilość kaw za jednym razem – pojemniki na wodę mogą pomieścić od 0,3 do 2 litrów.

Do wad tego produktu można zaliczyć przede wszystkim, proces przyrządzania w nich kawy, który jest dość czasochłonny. Przyrządzenie wywaru trwa około 10-15 minut.

Kawa z ekspresu przelewowego zawiera ciężko przyswajalne składniki (substancje gorzkie i kwasy). Wywar przyrządzony w takich ekspresach charakteryzuje się wysoką zawartością kofeiny – jedna filiżanka zawiera od 60 do nawet 100 mg tej substancji, jest to dwa razy więcej niż kawa przyrządzona w ekspresie ciśnieniowym.

Kawa pod ciśnieniem

Ekspres ciśnieniowy to taki, w którym gorącą woda jest tłoczona przez kawę pod ciśnieniem, a to pozwala znacznie skrócić czas „kontaktowania się” kawy z wodą, dzięki czemu sam proces zaparzania jest bardziej kontrolowany. To z kolei umożliwia rozpuszczenie w wodzie najbardziej pożądanych substancji, takich jak tłuszcze, cukry i proteiny, pozostawiając w fusach większość gorzkich aromatów i substancje drażniące żołądek.

Do ekspresów ciśnieniowych zaliczamy:

  • kawiarkę (kafeteria lub moka) – jest to ekspres niskociśnieniowy;
  • ekspres ręczny (kolbowy, dźwigniowy) – ceniony wśród smakoszy kawy;
  • ekspres automatyczny –  taki, który wszystko lub prawie wszystko zrobi za klienta;
  • ekspresy ciśnieniowo-przelewowe;
  • ekspres do zabudowy.​

Ważne parametry

Ciśnienie ekspresu – jak sama nazwa wskazuje – dotyczy ekspresów ciśnieniowych. Podawane jest w barach i określa maksymalną siłę, z jaką woda przepływa przez zmieloną kawę. Ciśnienie może wynosić od 3 (ekspresy niskociśnieniowe) do 19 bar. Ciśnienie od 12 do 19 bar jest standardem występującym w ekspresach ręcznych i automatycznych.

Moc grzałki – czyli szybkość, z jaką nagrzewa się woda służąca do przyrządzania kawy mierzona w watach (W). Im większa moc ekspresu, typ szybciej będzie on gotowy do pierwszego użycia po włączeniu.

Filtry – ekspresy automatyczne są często wyposażone w filtry wodne, takie jak filtr antychlorowy, który usuwa z wody nieprzyjemny zapach i posmak lub filtr węglowy, który oczyszcza wodę z bakterii. Aby wybór i zakup ekspresu do kawy był udany, najważniejszym czego musi dokonać konsument to sprecyzowanie swoich potrzeb. Tylko świadoma decyzja pozwoli na radość z zakupionego ekspresu.