Telewizor obecnie jest nie tylko urządzeniem do oglądania programów telewizyjnych, ale również ważnym elementem wystroju salonu. Wybór idealnego telewizora może być jednak wyzwaniem, biorąc pod uwagę różnorodność opcji dostępnych na rynku. Rozmiar ekranu, rozdzielczość, technologie obrazu, funkcje smart TV – to tylko niektóre z czynników, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie. W tym artykule przeanalizujemy kluczowe kwestie, które warto rozważyć przy doborze telewizora do swojego salonu, aby zapewnić sobie nie tylko doskonałe wrażenia wizualne, ale również harmonijne i estetyczne wnętrze. Jak znaleźć idealny telewizor do salonu? Sprawdź nasz artykuł!

Krok pierwszy – wybór wielkości telewizora

Wybór rozmiaru ekranu i wielkości telewizora jest dosyć istotnym aspektem. Przede wszystkim warto się zastanowić, w którym miejscu dokładnie chcemy umieścić telewizor oraz jaką odległość od kanapy bądź fotela będzie mieć. Na tej podstawie można ocenić, jaka powinna być maksymalna wielkość ekranu dla komfortowego oglądania. Przecież jeśli między ekranem a sofą będzie metr odległości, to wybór 100-calowego telewizora będzie komfortowy dla naszych oczu. Zbyt blisko ustawiony telewizor będzie również wpływać na ich niszczenie. Wielkość telewizora będzie także zależeć do jego rozdzielczości. Telewizory o wyższej rozdzielczości będzie można postawić bliżej naszego wzroku.  

Krok drugi – wybór technologii 

Mając już ustaloną idealna wielkość i rozdzielczość telewizora do salonu czeka nas także wybór technologii. Trzy główne technologie, które można spotkać w telewizorach to OLED, QLED oraz LED. Każda z nich ma swoje zalety i zastosowanie. 

OLED to technologia wykorzystująca diody organiczne do tworzenia światła i obrazu. Jej cechą charakterystyczna jest wysoki kontrast i głębokość czerni w obrazie, dodatkowo obraz jest niezwykle płynny, co wpływa na jakość oglądania dynamicznych filmów.  Wadą tej technologii może być wypalanie pikseli na ekranie. 

Technologia QLED jak sama nazw wskazuje (Quantum Dot Light Emitting Diode) wykorzystuje diody LED i podświetla je przy użyciu kropek kwantowych. Dzięki temu jasność i gama kolorystyczna jest naprawdę szeroka. Ekrany z tą technologią są niezwykle jasne, a kolory intensywne.  W porównaniu do ekranów OLED mają natomiast niższy kontrast, ale za to większa odporność na wypalanie pikseli. 

Ekrany telewizora mogą posiadać wersję LED, która wykorzystuje diody LED do wyświetlania obrazu bez dodatkowych technologii.  Jest to często wykorzystywane rozwiązanie ze względu na niskie koszty i dobrą dostępność. Wadą jest brak wyświetlenia głębokiej czerni. 

Każda z tych technologii ma swoje zalety i wady, a wybór pomiędzy nimi zależeć będzie od osobistych preferencji, budżetu oraz indywidualnych potrzeb dotyczących oglądania.

Krok trzeci – znalezienie idealnego modelu

Na sam koniec pozostaje już tylko wybór odpowiedniego modelu. Chociaż na rynku jest ich dostępne całe mnóstwo i co chwilę wychodzą nowe modele, to mając ustaloną wielkość rozdzielczość i preferowaną technologię z łatwością można zawęzić wybór. W tym momencie warto zdecydować się na konkretnego producenta, przeczytać opinie, sprawdzić dodatkowe funkcje jak na przykład opcja smart tv i wybrać idealny dla nas model.