W dzisiejszym świecie jesteśmy strasznie zabiegani, dlatego cenimy sobie każdą możliwość zaoszczędzenia odrobiny czasu. Po całym dniu ciężkiej pracy, nie chcemy jeszcze spędzać godzin na sprzątaniu i zmywaniu. Te chwile w domu, wolimy spędzić wspólnie z bliskimi. Ważne jest zatem, aby znaleźć rozwiązania, które zaoszczędzą nie tylko nas czas, ale i pieniądze.

Producenci sprzętu AGD przekonują nas, że zmywarka jest sprzętem domowym, który pozwala nie tylko zaoszczędzić czas, ale również znacząco przyczynia się do obniżenia zużycia wody oraz prądu. Dotyczy to szczególnie tych domów, które korzystają z bojlera do podgrzewania wody. Wskazuje się, że podczas mycia w zmywarce zużywane jest nawet 5 razy mniej wody niż przy myciu ręcznym. Przy rosnących kosztach wody wydaje się to być dużą oszczędnością. Jak jest jednak w rzeczywistości?

Koszty zmywanie w zmywarce

Według producenta przykładowego modelu zużycie wody podczas jednego, najbardziej ekonomicznego, czyli trzygodzinnego cyklu, wynosi 10 litrów. Podczas zmywania urządzenie zużyje 1 kWh energii, co kosztuje 60 groszy. W sytuacji, gdy m3 wody wraz z opłatą za ścieki kosztuje 12 złotych brutto a zmywarka zużywa 10 litrów wody i tyle samo trafia do kanalizacji, uzyskujemy koszt 12 groszy na cykl. Warto jednak dodać jeszcze koszt detergentów, co wychodzi mniej więcej 42 grosze za jedną tabletkę. Tak więc całkowity koszt umycia kompletu naczyń w naszej zmywarce, wyniesie nas około 1 złoty i 14 groszy, czyli całkiem nieźle.

Koszty zmywania ręcznego

W przypadku mycia ręcznego ciężko jest zmierzyć dokładną ilość zużywanej wody. Są jednak różne sposoby, żeby porównać zużycie wody, jak np. wykorzystanie misek. W jednej mamy czystą wodę, służącą do płukania, w drugiej myjemy naczynia (taka sama ilość, jaką umylibyśmy w zmywarce). Okazuje się, że w sumie zużyjemy 40 litrów wody. Do tego zużyjemy około 100 mililitrów płynu. Jeśli kosztował on 6 złotych za litrową butelkę, mycie pochłonie 60 groszy. Tak więc mycie ręczne, uwzględniając koszt wody i płynu, kosztuje ok. 1,08 złotego. Mniej niż w przypadku zmywarki, jednak należy doliczyć koszt podgrzania wody. Zależy to od tego czy korzystamy z bojlerów, piecyków gazowych czy sieci miejskiej. Tak więc uśredniony koszt podgrzania wody do zmywania ręcznego będzie się wahał od 20 do 40 groszy. Końcowo więc zmywanie ręczne będzie kosztować od 1,28 do 1,48 złotego, czyli drożej, niż w przypadku zmywarki. Orientacyjnie możemy wyliczyć, że rocznie zmywarka pozwoli zaoszczędzić nam od 48 do 120 złotych, przy czym również zyskamy mnóstwo dodatkowego czasu i nie będziemy musieli się męczyć z brudnymi naczyniami.