Większość czasu spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach, tęsknimy coraz bardziej za bliskością z naturą. Wnętrza inspirowane naturą stają się więc nie tylko trendem w aranżacji wnętrz, ale także sposobem na stworzenie harmonijnej przestrzeni, która sprzyja relaksowi i wyciszeniu. Od zieleni roślin po naturalne materiały i kolory, istnieje wiele sposobów, aby wnętrza twojego domu odzwierciedlały piękno natury. W tym artykule odkryjemy różnorodne pomysły na aranżację przyjaznych i relaksujących pomieszczeń, które przynoszą do domu oddech świeżego powietrza i spokój otaczającej nas natury. Sprawdźmy, jak możemy przynieść harmonię i równowagę do naszych wnętrz poprzez wykorzystanie elementów inspirowanych pięknem otaczającego nas świata.

Naturalna kolorystyka pomieszczeń

Natura kojarzy się przede wszystkim z delikatnymi kolorami. Odcienie beżów, szarości, brązów. Przygaszone i głębokie zielenie i błękity, wszystko, co można zaobserwować w przyrodzie. Chcąc stworzyć wnętrze, które będzie odzwierciedleniem przyrody, musimy uniknąć wszelkich nienaturalnych kolorów. Fikuśne i pstrokate wzory również będą kłócić się z wnętrzem inspirowanym naturą. Dominować powinny kolory jasne, zwłaszcza beże, a akcenty brązów, zieleni powinny być dopełnieniem całości.  Stawiając na jasne, naturalne kolory rozświetlimy wnętrze. Ten trick przyda się zwłaszcza przy mniejszych powierzchniach, które chcemy optycznie powiększyć. 

Naturalne materiały w twoim wnętrzu

Jeśli zależy Ci na wykończeniu pomieszczenia w naturalny harmonijny sposób, wybierz również naturalne materiały.  Zdecydowanie warto wybrać meble z  naturalnego drewna, które będzie pięknie wyglądać, a dodatkowo będzie wytrzymałe. Dodatki z kamienia, marmuru również idealnie wpasują się do naturalnego wnętrza. 

Krzesła rattanowe świetnie sprawdzą się w kuchni, a także na tarasie czy balkonie. Poduszki z lnu i bawełny to świetny element dekoracji. Warto również postawić na dodatki w postaci drewnianych misek, kamiennych doniczek czy jutowe lampy.

Rośliny doniczkowe, czyli jak wprowadzić naturę do swojego domu?

We wnętrzu inspirowanym naturą nie może zabraknąć roślin. Zielone kwiaty, duże oraz małe to świetny element dekoracji. Tak naprawdę można je umieścić w każdym pomieszczeniu, sypialni, kuchni, a nawet łazience. Każda roślina doniczkowa wymaga innych warunków, więc można je umieścić w każdym kącie. Będą one pełnić funkcję estetyczną, ale również działać uspokajająco i dawać ukojenie naszym oczom. Zaletą umieszczania roślin we wnętrzu jest również ich dobroczynne działanie na czystość powietrza. To tak naprawdę naturalne filtry, które będą doskonale pasować do wnętrza.