Sypialnia jest miejscem odpoczynku i snu. Niewątpliwie kojarzy się z relaksem, dlatego warto zadbać, by to pomieszczenie było jak najbardziej komfortowe i przyjemne w użytkowaniu. Bez czego nie obejdzie się przytulna przestrzeń? Oczywiście bez dywanu! Dowiedzmy się zatem, jak wybierać dywany do sypialni, które sprostają naszym oczekiwaniom.

Jak dobrać rozmiar dywanu do sypialni?

To pierwsze pytanie, jakie stawia sobie każdy, kto pragnie nabyć sypialniany dywan. W zależności od naszej wizji oraz wielkości pomieszczenia wybrać można jeden duży lub kilka mniejszych dywaników. Te drugie charakteryzują się tym, że pozostawiają pole do popisu w kwestii ich aranżacji. Można połączyć dwa różne kształty, np. okrągły i prostokątny w tym samym kolorze, jeden kolor w dwóch wzorach (bądź odwrotnie) lub zestawić ze sobą te same materiały. Możliwości jest naprawdę wiele. Jeśli tylko metraż sypialni pozwala na swobodne ułożenie dwóch takich dywaników, serdecznie polecamy, zwłaszcza jeśli podłoga sama w sobie jest efektowna. Dla zwolenników jednego dużego dywanu również znajdzie się kilka rozwiązań do wyboru. Pokaźny, gotowy dywan, który położymy tak, by wystawał, z którejś ze stron lub wykładzina przycięta wedle naszych potrzeb.

Jak rozmieścić duży dywan w sypialni?

Odpowiednia aranżacja dywanu o większych rozmiarach wiąże się przede wszystkim z celem, jaki chcemy, by ten element spełniał. Gdy marzymy, by o poranku stawiać stopy na ciepłym, miękkim podłożu, sprawdzi się u nas rozłożenie dywanu tak, by wystawał z każdej strony łóżka na około 40 cm. Kiedy zależy nam, by stać na wykładzinie podczas ubierania się blisko szafy czy robienia makijażu przy toaletce, wysuńmy dywan spod łóżka bardziej, by obejmował większą powierzchnię podłogi.

Jak nie rozmieszczać dywanu?

To, czego absolutnie nie powinniśmy robić, to umieszczanie większości dywanu przed łóżkiem, a tylko małego jego fragmentu pod nogami mebla. Takie rozmieszczenie sprawi, że będziemy wstawać na zimną podłogę, a przyjemne podłoże będzie wymagało zrobienia kilku kroków. O poranku czy po całym dniu pracy wolelibyśmy unikać nawet tak drobnych aktywności. Również dywan o rozmiarze mniejszym od łóżka położony dłuższą krawędzią do ściany nie jest dobrym pomysłem. Zupełnie nie spełni swojej funkcji.

Dywan do sypialni – kolory, wzory i faktury

Wybierając dywan do sypialni, można dopasować go kolorystycznie do ścian i dodatków lub postawić na ponadczasową klasykę. Szare, czarne i białe tekstylia pasują wszędzie i łatwo wpleść je w aranżację. Tym, którzy skłonni są pokusić się na odrobinę szaleństwa, proponujemy pastelowe odcienie lub połyskującą nitkę. W kwestii wzorów w modzie królują geometryczne kształty – kwadraty, romby, koła, marokańska koniczyna, choć warto wybierać zgodnie ze swoim gustem, gdyż wybór na rynku jest ogromny.

Jak wybrać długość włosia dywanu?

Dywan z krótkim czy długim włosiem? Krótkie włosie polecane jest dla alergików i osób, które nie chcą kłopotać się z czyszczeniem dywanu. Takie modele są bowiem najłatwiejsze w utrzymaniu. Dłuższe włosie zapewnia przyjemną miękkość i choć trudniej się je czyści, nie sposób się im oprzeć. Dywan shaggy to must have wszystkich pragnących tej niezwykłej faktury. Do wnętrz boho szczególnie nadadzą się plecione dywany w tym samym stylu.

Już zapewne wiesz, co chciałbyś mieć w swojej sypialni, prawda? Pozostaje tylko przyjemna część zakupów!