Chyba nikt dzisiaj nie wyobraża sobie życia bez odkurzacza. Jednak te sprzęty to niezwykle szeroka gama produktów na rynku wybór więc z pewnością nie należy do najłatwiejszych. Na co więc zwrócić uwagę jeżeli właśnie zamierzamy nabyć nowy odkurzacz?

Przede wszystkim rodzaj. Odkurzacze można podzielić na tradycyjne, gdzie dołącza się do niego rurę ssącą, zasilanie przy pomocy kabla oraz zazwyczaj sunące za nami podczas sprzątania po podłodze. Te najbardziej znamy i jest ich na rynku bardzo wiele. Idealne niemalże do każdego wnętrza, pod warunkiem doboru idealnego modelu. Mogą być wyposażone w wymieniane worki na odpadki lub też w pojemnik, z którego się je wysypuje. To tak zwane odkurzacze bezworkowe. Oczywiście należy patrzeć na ich moc, a także na wagę odkurzacza. Często bowiem zachodzi konieczność trzymania go w ręku, dlatego niektóre modele mają specjalny pasek, na którym możemy go sobie zawiesić na ramieniu. Musimy także zwrócić uwagę na to, jakie końcówki są do niego dołączone, aby bez problemu móc odkurzyć każdą powierzchnię. Coraz częściej na rynku są takie modele, które odkurzają na sucho i mokro czyli bez problemu można nimi wessać nawet rozlaną wodę.

Kolejnym typem odkurzacza są odkurzacze stojące. Te zazwyczaj sprzedawane są razem z tak zwanymi stacjami ładującymi. W czasie gdy z niego nie korzystamy, należy sprzęt na nią odstawić, aby się naładował. Są bardzo wygodne, w każdej chwili można go wziąć do ręki i bez konieczności rozwijania kabla sprzątnąć mieszkanie. Minusem jest jednak to, iż zazwyczaj mają ograniczony czas działania, często jest to 30 minut nieprzerwanej pracy, po tym czasie znacznie słabiej wsysa on odpadki. Poza tym nie ma do nich zazwyczaj wymiennych końcówek. Możemy jednak poszukać modelu 2 w 1 czyli takiego odkurzacza stojącego, gdzie w środek dużego wkłada się mniejszy. W razie konieczności odkurzenia tam, gdzie duży nie sięga, wyjmujemy mniejszy, dopinamy do niego odpowiednie końcówki i możemy bez problemu odkurzać.

Na rynku pojawiają się także tak zwane odkurzacze samobieżne. Niestety wciąż są dość drogie, dlatego nie każdy decyduje się na ich zakup. Poza tym, niektóre modele znacznie słabiej radzą sobie na dywanach. Jednak jeżeli chcemy mieć sprzęt, który niemalże całkowicie nas wyręczy, i przede wszystkim stać nas na jego zakup, na pewno możemy sobie na niego pozwolić.